
En blandning av uttryck och perspektiv i "Ganska olika"
Konstnärligt projektår ställer ut i Oceanhallen på Not quite i Fengersfors. Vi får se deltagarnas arbete från det gångna året i utställningen "Ganska olika". Utställningen öppnar med vernissage lördag 3 maj och pågår till söndag 1 juni.
Välkommen till "Ganska olika", en utställning med verk från elva deltagare på Kyrkeruds folkhögskolas projektår. Deltagarna, med olika bakgrund och åldrar, arbetar med en rad olika uttryck och tekniker, från keramik och textil till grafik, måleri och installationer.
I utställningen presenteras verk som skapats under det gångna året, varav vissa är specifikt gjorda för Oceanhallen på Not Quite. Verken speglar både individuella uttryck och samlade erfarenheter från ett kreativt arbetsår.
Utställningen markerar slutet på ett projektår och öppnar upp för nya möjligheter.
Deltagare
- Linn Einebrant
- Kajsa Mörk Holmqvist
- Maia Joss
- Christina Lindberg
- Hanna Lindmark
- Louise Karlsson
- Ludwig Knowles
- Gunilla Sandberg
- Anna Verhagen
- Sigrid Wallengren
- Ella Wikman
Vernissage
Datum: Lördag 3 maj
Tid: 14.00
Plats: Oceanhallen på Not Quite, Fengersfors
Utställningen pågår lördag 3 maj till söndag 1 juni.