Prislista – Nya priser från och med 11 december 2022

Publicerad

Vid sitt sammanträde den 18 oktober fattade Kollektivtrafiknämnden i Region Värmland beslut om en historisk biljettprissänkning för kollektivtrafiken i Värmland.

Läs mer om detta här!

Prislista

Dessa priser gäller för Värmlandstrafik och Karlstadsbuss från och med 11 december 2022 (skrolla åt höger om du inte ser hela tabellen):

Enkelbiljetter

EnkelbiljettVuxen 26- årUngdom 20-25 år, senior, studentSkolungdom
0-19 år
Duo/FamiljSenior och barnvagn kl 10-14
reskassa ombord
Tätort2421164615
En zon4540278627
Två zoner65604012439
Tre zoner100936519060
Fyra zoner1351208525781
Närresa2421164615
Ombord med bankkort (Karlstadsbuss)49494999

Periodbiljetter

PeriodbiljettVuxen 26- årUngdom 20-25 år, senior, studentSkolungdom
0-19 år
Tätort 24 timmar795959
Tätort 72 timmar155115115
Tätort 14 dagar479329235
Tätort 30 dagar745519375
Tätort 365 dagar745051903750
Tätort Flex 10/60355255235
Tätort Halvår, skolungdom och ungdom25691849
Tätort Termin, skolungdom1365
En färg 14 dagar879715359
En färg 30 dagar13791099555
En färg 365 dagar13795109905550
En färg Flex 10/60825655335
En färg Halvår, skolungdom och ungdom54952779
En färg Termin, skolungdom2109
Två färger 14 dagar1035825415
Två färger 30 dagar15951279639
Två färger 365 dagar15955127906390
Två färger Flex 10/60945759385
Två färger Halvår, skolungdom och ungdom63953195
Två färger Termin, skolungdom2428
Länet 24 timmar279255175
Länet 72 timmar475425285
Länet 14 dagar1135899449
Länet 30 dagar17551405705
Länet 365 dagar17550140507050
Länet Flex 10/601035835425
Länet Pendlar Plus 30 dagar287522951435
Länet Halvår, skolungdom och ungdom70253525
Länet Termin, skolungdom2679
Länet Sommarbiljett 12/6-20/8 2023995795595