När går bussar och tåg i Värmland?
Resetjänsten: 0771-32 32 00

Ska inte bussar plocka upp folk ?
Idag då jag skulle åka med 501 till skattkärr ifrån Universitetet så "missa" busschaffören mig och min kompis som skulle med på bussen fast vi vinka och gick bredvid bussen för vi trodde att de skulle åka stanna lite längre fram på busshållplatsen där uppe.
Tack vare de så fick jag och min kompis gå till Skattkärr och de var en stund som jag inte vill uppleva igen med att vi fick gå i regn för vi tänkte att vi skulle hinna ditt Skattkärr innan de skulle komma.
Om ni vill ha kunder på bussarna så röstar jag på att ni plockar upp de istället för att skita i oss !!!!
PS. Om ni vill veta vilken tid de var så var de den bussen som börjar åka 1550 ifrån Busstation!
MVH///// TVÅ ARGA KUNDER !!!





Hej,
Vi tar den här frågan med den entreprenör som kör trafiken. Bra att ni hör av er.
/David Johansson
På tal om att plocka upp folk, jag vet att jag inte är ensam om att ofta missa bussarna på Hammarö på grund av att de åker för tidigt. Jag är väl medveten om att tiderna är +-5 minuter, men då ska väl bussarna inte vara där 6-7 minuter innan avsatt tid? Jag bor cirka hundra meter ifrån busshållplatsen på Hammar och jag brukar gå tio minuter innan avgång, men ÄNDÅ händer det att jag ser den åka förbi där framme.
Många gånger när man ska ta bussen är man på väg till viktiga saker som jobb/skola/möte med mera, och man har en tid att passa. Antingen är ni tio minuter sena så att man kommer sent på det viset, eller tidiga då som jag pratat om. Man försöker vara miljövänlig och ta bussen, men just nu känns bilen som ett väldigt mycket säkrare transportalternativ.
Min dotter med flera väntade på bussen(801) vid Lillerud kl 19.35 i kväll. Bussen kom MEN den verken tittade eller stannade!! Undrar bara vad det här är för service?
Mvh Mamma
Skriv ny kommentar